Joseph Beuys ve Öğrencileri - Deutsche Bank Koleksiyonu'ndan

Joseph Beuys ve Öğrencileri -

Deutsche Bank Koleksiyonu'ndan Seçmeler Sergisi Sakıp Sabancı Müzesi'nde
..

09.09.2009 - 01.11.2009


Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), Türkiye’deki 100. yılını kutlayan Deutsche Bank’ın işbirliğiyle, 09 Eylül - 01 Kasım 2009 tarihleri arasında, “Joseph Beuys ve Öğrencileri - Deutsche Bank Koleksiyonu’ndan Seçmeler” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Deutsche Bank Sanat Direktörü Friedhelm Hütte ile sanat eleştirmeni Ahu Antmen’in yaptığı sergi, çağdaş sanatın efsanevi öncüsü Joseph Beuys’un kağıt üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalarla; önde gelen öğrencilerinden Peter Angermann, Lothar Baumgarten, Walter Dahn, Felix Droese, Imi Giese, Jörg Immendorff, Anselm Kiefer, Imi Knoebel, Inge Mahn, Ulrich Meister, Meuser, Blinky Palermo, Katharina Sieverding ve Norbert Tadeusz’un desen, fotoğraf ve baskılarını ilk kez bir araya getiriyor.

“Öğretmenliğim en büyük eserimdir. Gerisi teferruattır.” diyen Beuys, 1961’den okuldan çıkarıldığı 1972 yılına kadar, Düsseldorf Sanat Akademisi’nde 300’den fazla öğrenci yetiştirdi. Sanatsal arayışlarından bağımsız, kendini bir eğitimci olarak gören sanatçı, öğrencilerini de kendi yollarını bulmaya teşvik etmesiyle biliniyor. Sergi, 350’yi aşkın eserle, Beuys’un karizmatik bir öğretmen olarak teşvik ettiği bütün sanatsal yaklaşımların bir yelpazesini sunuyor. Ayrıca, çağdaş sanatın en önemli dönemlerinden birini ve Joseph Beuys’un öğrencileri üzerinde bugün bile devam eden etkisini gözler önüne seriyor.

http://muze.sabanciuniv.edu/exhibition/exhibition.php?lngExhibitionID=94

*alıntı..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !